OUR TEAM

It takes extraordinary people to do extraordinary things. We’ve assembled the best and brightest from the aerospace industry together in one place to accomplish the impossible.

Choose a Team to Explore

Shervin Pishevar
Shervin Pishevar
Executive Chairman & Co-Founder
Rob Lloyd
CEO & BOARD MEMBER
Josh Giegel
CO-FOUNDER, PRESIDENT OF ENGINEERING & BOARD MEMBER
Brent Callinicos
COO/CFO
Marvin Ammori, JD
GENERAL COUNSEL
Nick Earle: SVP Global Field Operations
Nick Earle
SVP GLOBAL FIELD OPERATIONS AND MARKETING
Doug Chey, MS
SVP SYSTEMS DEVELOPMENT
Ramiro Medina
SVP Talent Operations
Bruce Upbin
VP STRATEGIC COMMUNICATIONS
Alan James, PhD
VP OF WORLDWIDE BUSINESS DEVELOPMENT - PASSENGER SYSTEMS
Brian Gaumer
VP OF TEST & DEVELOPMENT ENGINEERING
Dan Katz, JD
Transportation Policy Counsel
Nathan Boyd
Vice President of Operations
Erin Kearns
DIRECTOR OF OPERATIONS
TJ Ronacher, MS
DIRECTOR OF HYPERSTRUCTURES
George O'Neal, PhD
DIRECTOR OF CONTROLS
Tamara Clay, JD, MBA, SHRM-SCP
DIRECTOR OF HUMAN RESOURCES
Joe Mullin
DIRECTOR OF REAL ESTATE & FACILITIES PLANNING
Jiaqi Liang, PhD
DIRECTOR OF POWER ELECTRONICS
Wayne Rapp
DIRECTOR OF MANUFACTURING
Colin Rhys
Creative Director
Kevin Mock
TEST SITE DIRECTOR
Diana Gonzalez, MBA, CPA
DIRECTOR OF ACCOUNTING
Andrea Vaccaro, MS
DIRECTOR OF SAFETY ENGINEERING
David Israel
DIRECTOR OF CONTENT & DIGITAL PRODUCT
Veronica Szikszoy, PMP
DIRECTOR OF PROJECT MANAGEMENT OFFICE
James Coutre
DIRECTOR OF PRODUCT ENGINEERING
Chris Vasquez, ME
DIRECTOR OF PRODUCT DEVELOPMENT
Laura Lariu, JD
ASSISTANT GENERAL COUNSEL, CORPORATE AFFAIRS
Shelley Burkard
Office of the CEO
James Mitcheltree
SITE MANAGER OF LAS VEGAS MANUFACTURING
David Coronella
FACILITIES MANAGER
Josh Raycroft, MS
BUSINESS INTELLIGENCE MANAGER
Kelly Vasquez
TALENT ACQUISITION MANAGER
Jennifer Legenza, MBA, CFA
FINANCE MANAGER
Brandon Polley
OPERATIONS MANAGER
Laurie Shikhman
OFFICE MANAGER
CJ Kalra, PhD
POD ENGINEERING MANAGER
Andrew Noorigian, MS, CPA, and CFA
BUSINESS INTELLIGENCE MANAGER
Chris Cox
Metrology Manager
Kyle Wall
ENGINEERING SOFTWARE MANAGER
Karen Rice, MBA, SHRM-SCP, SPHR
HUMAN RESOURCES MANAGER
DJ Saltarelli, CISSP
INFORMATION SYSTEMS SECURITY MANAGER
Lupe Guerrero
HUMAN RESOURCES MANAGER
Ryan Kelly
SENIOR MARKETING MANAGER
Noah Hoefs
CONSTRUCTION MANAGER
Kaveh Hosseini, PhD, PE, MBA
LEAD AERODYNAMICIST
Kenneth Shirley
LEAD MECHANICAL ENGINEER
John Crumpler
LEAD MATERIALS ENGINEER
Brian Towle, MS
SENIOR DEVELOPMENT ENGINEER
Filip Finodeyev
Senior Test Engineer
Sandhya Jetti, MS
SENIOR ELECTRICAL ENGINEER
Helen Durden
SENIOR STRUCTURAL ANALYSIS ENGINEER
Arbi Siraki, PhD
SENIOR ELECTROMAGNETIC DESIGN ENGINEER
Brandon Kluzniak, MS, PE
SENIOR GEOTECHNICAL ENGINEER
Ali Zarafshan, PhD, PE
SENIOR STRUCTURAL ENGINEER
Andrew Doyle
SENIOR TEST ENGINEER
Mauricio Cordero, MS
SENIOR DEVELOPMENT ENGINEER
Kyle Cothern
SENIOR DESIGN ENGINEER
Kim Galecki
SENIOR DESIGN ENGINEER
John Shew, PE
SENIOR STRUCTURAL ANALYST
Shahriyar Beizaee, PhD
SENIOR STRUCTURAL ANALYST
Jon Adam, MS
SENIOR DESIGN ENGINEER
Saben Murray
SENIOR DESIGN ENGINEER
Jay Fedun, P.Eng
SENIOR ELECTRICAL FIELD ENGINEER
Dennis Cagampan
SENIOR NETWORK ENGINEER
Michael Bogomolny, PhD
SENIOR OPTIMIZATION ENGINEER
Luke Pearse, ME
SENIOR DESIGN ENGINEER
Kristen Hammer
SENIOR WELDING ENGINEER
Dean Wyckoff
SENIOR TEST ENGINEER
Cam Close
MECHANICAL SYSTEMS ENGINEER
Ron Uchimiya
SENIOR DESIGN ENGINEER
Ryan Okerson
DESIGN ENGINEER
Divakar Singamsetty
DESIGN ENGINEER
Jett Ferm
TOOLING DESIGN ENGINEER
David DeHaan
MECHANICAL ENGINEER
Jenna Goodman
TEST ENGINEER
Aaron Giddens
ELECTRICAL ENGINEER
Michael Gaunt
DESIGN ENGINEER
Blake Cole, MS
MARINE ENGINEER
Cem Pekardan, MS
AERODYNAMICIST
Jon Chaconas, MS
Senior Controls and Dynamics Engineer
Casey Handmer, PhD
LEVITATION ENGINEER
Shibing Liu, PhD
CONTROLS & DYNAMICS ENGINEER
David Cancel
MECHANICAL DESIGN ENGINEER
Andy Hilgers
MANUFACTURING ENGINEER
Patrick Yousefian
ELECTRICAL ENGINEER
Robert Steller
TOOLING DESIGN ENGINEER
Yang Liu, PhD
POWER ELECTRONICS ENGINEER
Adrian Sita, MS
MACHINE CONTROLS SOFTWARE ENGINEER
Andrew Lawson, MS
AERODYNAMICIST
Nami Peymani
MACHINE CONTROLS ELECTRICAL ENGINEER
Matt Matsumoto
MANUFACTURING ENGINEER
Irfan Usman, PhD
MOTOR DESIGN ENGINEER
Jacob Hunter, MS
DESIGN ENGINEER
Tyler Caron, MS
DESIGN ENGINEER
Matt Samolis, MS
DESIGN ENGINEER
Zach Collins, MS
DEVELOPMENT ENGINEER
Russell Vernon, MS
STRUCTURAL ANALYST
Ryan Reneau
MECHANICAL DESIGN ENGINEER
Tom Dusseault, MS
THERMAL ENGINEER
Tanay Manjrekar, MS
ELECTRICAL ENGINEER
Chang Peng, PhD
POWER ELECTRONICS ENGINEER
Patrick Audet
FIELD ENGINEER, P.ENG
Martin Tajiboy
DESIGN ENGINEER
Christopher Merian
DESIGN ENGINEER
Sir Abille, MS
MACHINE CONTROLS SOFTWARE ENGINEER
Kornel Niedziela, MS
DESIGN ENGINEER
Maxx Becker
SOFTWARE ENGINEER
Amir Yahaghi
TEST ENGINEER
Greg Cook
MECHANICAL DESIGN ENGINEER
Derek Paxson
DESIGN ENGINEER
Dinesh Peeramsetty, MS
POWER SYSTEMS ENGINEER
Gurneet Kaur
PRODUCT ENGINEER
Kevin Lehtinen
DESIGN ENGINEER
Philippe Kirschen
OPTIMIZATION ENGINEER
Tony Galecki
ADVANCED EMBEDDED SYSTEMS ENGINEER
Nick LeGodais
ENGINEERING DRAFTER
Luis Sura
MANUFACTURING ENGINEER
Adam Lewental, Esq
Intellectual Property Counsel
Olivia Ngo
SENIOR ACCOUNTANT
Andrew Vasquez
SENIOR ACCOUNTANT
Dapeng Zhang, PhD
TRANSPORTATION ECONOMIST
Justin Wong, MBA
SENIOR FINANCIAL ANALYST
Naushad Oomer, PE
BUSINESS ANALYST
Diana Zhou, MBA, MPA
BUSINESS ANALYST
Akhil Modi
BUSINESS ANALYST
Cris Lehman
Support Center Manager
Ryan Bittner
IT SPECIALIST
Melody Boyd
Benefits and Wellness Partner
Natalie Estrella
SENIOR TALENT ACQUISITION SPECIALIST
Greg Toroosian
SENIOR TALENT ACQUISITION SPECIALIST
Monica Ruiz
TALENT ACQUISITION SPECIALIST
Miguel Hernandez
SAFETY & TRAINING SPECIALIST
Krista Laliberte, MA
MANAGER- SERVICE CENTER
Anthony Lujan
TEST & DEVELOPMENT PROJECT COORDINATOR
Laura O'Brien
RECEPTIONIST
Christy Mock
Operations Manager
Elizabeth Pearl
EXECUTIVE ASSISTANT
Jay Collosi
LEAD TECHNICIAN
Sam Marsh
SENIOR ELECTRICAL TECHNICIAN
Marc O'Connell
SENIOR TECHNICIAN
Kelly Thomas
LEAD ELECTRICAL TECHNICIAN
Hugh MacNair
Sr. CNC Programmer
Dave Veazey
SITE WELDING LEAD
Mark Carles
LEAD TECHNICIAN
Steven Rodarte
SENIOR MACHINIST
Lucas Tonniges
SENIOR WELDER
Matthew Tuchscherer
SENIOR TECHNICIAN
Jimmy Monvoisin
ELECTRICAL TECHNICIAN
Roger Heng
TECHNICIAN
Roy Lam
STRUCTURAL TECHNICIAN
Zach Reaves
MECHANICAL TECHNICIAN
Jason Rodriguez
MECHANICAL TECHNICIAN
Grant Higuchi
MECHANICAL TECHNICIAN
Justin Taylor
Sr. CNC Programmer
David Fischer
MACHINIST
Mitchell Killian
Metrology Inspector
Fyrd Henry
WELDER
Stevie Acevedo
Facilities Lead Technician
Otis Sacks
FACILITIES TECHNICIAN
Rhett Butler
FACILITIES TECHNICIAN
Nick Sapiro
FACILITIES TECHNICIAN
Rosa Chicas
FACILITIES HOUSEKEEPER
Cecilia Granados
FACILITIES HOUSEKEEPER
Manny White
GENERAL HELPER
Sarah Lawson
MARKETING ASSISTANT
Julien Soros
ENGINEERING INTERN
Anne Garafalo
Electrical Engineer
Seth Ritland
IT Training Specialist
Darryle Ulama
BUSINESS ANALYST
Lisa Kraynak
STRATEGIC BRAND CONSULTANT
Robert Fay
Buyer
Han Choi, JD
Commercial Counsel
Lorrin Senstad
Engineering Coordinator
Sushant Chavan
Engineering Intern
Ben moncivais
Apprentice Machinist
Ronnie Calamity
Tig Welder
Alec Monterastelli
Facilities Assistant
Matt Flanagan
Test Engineer
James D'Entremont
Test Engineer
Caylee Sacks
Operations Manager
Rehi Alaganar
Senior Business Analyst
Allen Pearson
Electrical Technician
Alex Jedinger
Electromagnetic Design Engineer
Trish Goad
Project Manager
Mario Hansl, PhD, PE
Civil Structural Engineer
Darren Yomjinda
Junior Technician
Theresa Luman
Shipping & Receiving/Buyer
Adrian Castaneda
Machine Maintenance Technician
Ismaeel Babur
Civil Engineer
Kristina Louie
Talent Operations Specialist
Clyde Visser
Senior Advanced Embedded Systems Engineer
David Zhang, PhD, PE
Design Engineer
Nathan Roth, JD
Assistant General Counsel, Project Finance
Juan Barajas
Machinist
John Decker, MS
Design Engineer
Rob Ferber
Director of Energy Systems
Sean Kerwin
Senior Software Architect
Erik Johnson
Thermal Analyst
Robert Marion
Structural Analyst
Eire Spaeth
Accounts Payable Specialist
Jarek King
Talent Operations Specialist
Carmi Moser
IT Manager
Anne Huynh
IT Helpdesk Administrator
Mike Krause
Electrical Technician
Kshitij Kulkarni, MS
Electrical Engineer
Sam Painter
Senior Engineering Applications Administrator
Eric Levine
Financial Analyst
Paul Lowry
Facilities Manager
Curtis Stuhlman
Water Jet Specialist 
Elizabeth Rojo
Accounts Payable Manager
Matt Freeman
Electrical Technician
Cameron Mitchell
Safety Manager
James Querubin
Lead Manufacturing Technician
Tianshu Liu, PhD
Structural Analyst
Justin Corwin
Embedded Systems Engineer
Christopher Allen
Senior Linux Administrator
Kenneth Liberato
Junior Technician
Sarav Hiriaraman
CAD/PLM Applcations Architect
Maria Matthews
Pod Safety Engineer
Sam Iva
IT Helpdesk Administrator
Alex Esseveld
Art Design Senior Manager
Leslie Horwitz
Strategic Communications Manager
David Fox-Powell
Software Build Engineer
Brett Pheifer
Employee Engagement Manager
Thomas Flury
Senior Techinician
Monique Perez
Recruiter
Juha Nieminen
Applications Engineer, Electirc Machines
Joseph Yang
Senior Safety Assurance Engineer
Joe Simek
Marketing Associate
Brandi Bookhammer
Sr. Recruiter
Andrea Papi, MS
Thermal Engineer
Emerson Perkins
Lead Welding Technician
Christopher Kane
Payroll Manager
YJ Fischer, JD
Senior International Counsel
Bryant Bennell
Delivery Driver
Thomas Yim
Video Production Specialist
Ramon Rivera
Shipping and Receiving Clerk
Jas Broersma
Robotics Application Technician
Max Charnas
Financial Analyst
Jennie Huynh
Accounts Payable Representative
Bharat Srinivasan
Advanced Embedded Software Engineer
Andrei Starobin
Senior Mechanical Engineer
Caroline Walters
Business Analyst Intern
George McMoore
Metrology Inspector
Natalie La Mantia
Executive Assistant
Carolina Zimmerman
Financial Analyst
Alicia Parker-Brown
Senior Accountant
David Page
Test Engineer
Kanwar Bhachu
Senior Lifing Engineer
Todd Ware
Lead CNC Machinist Programmer
Dawn Armstrong
Network Administrator
Henry Shanks
Peder Ulander
VP of Product Marketing
Esther Lee, JD
Commercial Counsel
Sueling Wong
Stock Plan Administrator
Shelton Ray
IT Helpdesk Administrator
Gautam Peri
Advanced Embedded Software Engineer
Andrew Neeld
Talent Operations Systems Analyst
Vidush Jaipuria
Business Analyst
Jerome Wei
Senior Director of Machine Intelligence and Analytics
Sara Luchian
Senior Business Analyst
Carl Jenkins
Senior Vice President of Hardware Engineering
Carmen Yu
Operations Coordinator
Alexander Wolpe
Development Engineer
Rehman Qureshi
Engineering Intern
George Miller
Engineering Intern
Conor Cimo
Engineering Intern
Zarvan Damania
Engineering Intern
Eli Blitz
Quality Inspector
Chris Martison
Production Manager
Silva Ratevosyan
Engineering Coordinator
Harj Dhaliwal
Managing Director
Amjad Mukhalalati
Senior Project Manager
Zarvan Damania
Engineering Intern
Justin Mully
Manufacturing Engineer
Wesley Hart
Welding Intern
Venkatesh Chinnakonda
Engineering Intern
Tim Lambert
Application Engineer, Levitation Systems
Timothy Tran
Legal intern
Nati Kim
Legal Intern
Mitchell Parker
Engineering Intern
Karry Ocean
Engineering Intern
Jerry Kovacich
Welding Intern
James Yaunick
Engineering Intern
Ardalan Tajbakhsh
Engineering Intern
Abhishek Punia
Finance Intern
Paul Smith
Global Fields Operations Manager

Board of Directors and advisors

We are led by a distinguished board of directors and are financially backed by leading investors Formation 8, Sherpa Ventures, Caspian Venture Capital, Zhen Capital, David O. Sacks and others.

Shervin Pishevar

Shervin Pishevar

Executive Chairman & Co-Founder

Managing director of Sherpa Capital, an SF based venture capital firm with investments in such companies as Uber,AirbnbMuncheryShypBeepi, and Cue Health. Previously founded and operated tech enabled companies. Graduate of UC Berkeley.

Joe Lonsdale

VICE- CHAIRMAN

Founder and managing partner of 8VC, an SF based venture capital firm. Founder of Addepar, a wealth management technology platform. Founder of Palantir, a $15 Billion data technology company.

Rob Lloyd

CEO & BOARD MEMBER

Rob spent 20 years at Cisco where he managed the majority of Cisco’s worldwide business. Prior to his role as President, he held the positions of Executive VP, Worldwide Operations, and Senior VP, U.S., Canada and Japan, overseeing two of Cisco’s five major 'theaters'. Rob also served as President of Cisco’s Europe, Middle East and Africa (EMEA) region for more than four years.

Josh Giegel

CO-FOUNDER, PRESIDENT OF ENGINEERING & BOARD MEMBER

Josh has an unmatched background in thermodynamics, heat transfer, compressible fluid mechanics, power cycles, turbomachinery, and nonlinear structural analysis, coupled with a strong history in hardware based development. He previously led research at Echogen Power Systems and served as lead analyst on six different rocket engines at SpaceX. He received an MS in Mechanical Engineering from Stanford University and holds a BSME from Penn State University.

Ziyavudin Magomedov

Ziyavudin Magomedov

BOARD MEMBER

Ziyavudin Magomedov is Chairman of Board of Directors of the Summa Group; one of Russia’s largest diversified private holding companies with interests in ports, logistics, transport, gas, construction and entertainment.  He is the founder of Caspian Venture Capital Partners (CVC) that was an early investor in Hyperloop One, Diamond Foundry, ASAPP, Uber and Uber China.

Sultan Ahmed Bin Sulayem

BOARD MEMBER

His Excellency Sultan Ahmed Bin Sulayem became Chairman of DP World on 30 May 2007. He is a leading UAE and international businessman whose visionary leadership spearheaded the rapid expansion of Dubai’s infrastructure, including ports and free zones, contributing significantly to the stellar growth trajectory of the United Arab Emirates.

Mr Bin Sulayem was previously Chairman of Dubai World and  served as Chairman of Port & Free Zone World FZE and remains one of the two representatives of DP World’s majority shareholder on the Board.

Justin Fishner-Wolfson

BOARD MEMBER

Justin Fishner-Wolfson is the founder and managing partner of 137 Ventures . He previously worked atFounders Fund , where he was responsible for all aspects of the investment process and led the firm’s financial and operations functions. Prior to that, Justin was the CEO ofSSE, a conglomerate of businesses at Stanford University.

Jim Messina

BOARD MEMBER

Political strategist and former deputy chief of staff to President Obama. Designed and led the data-driven campaign that led to Obama’s 2012 victory. Served as chief of staff to several prominent members of Congress. Chief advisor to David Cameron’s re-election campaign.

Peter Diamandis

BOARD MEMBER

Chairman and CEO of X-Prize Foundation. Co-Founder and vice-chairman of Human Longevity Inc. Co-Founder and co-chairman of Planetary Resources. In 2014 he was named one of "The World's 50 Greatest Leaders” by Fortune Magazine

Emily White

OBSERVER & STRATEGIC ADVISOR

Founder and CEO of a new company, still under wraps. Formerly C.O.O. at Snapchat, Inc. While at Facebook(2010-2013) Emily held several key roles most notably running Business Operations at Instagram. At Google(2001–2010) Emily ran North America, Asia Pacific & Latin America Online Sales & Operations, and the Emerging Businesses channel. 

She is on the board of the National Center for Women in I.T., and lululemon, Inc. Emily received her B.A. in Art History from Vanderbilt University.